Skip Navigation

Forge Athletics

America's Best Web Site

.

Forge Athletics

America's Best Web Site

Forge Athletics

America's Best Web Site

Team News.

Team News

1 week ago @ 12:20PM

Va Showcase Roster

Friday: Bus leaves Forge @ 8:20.

Trevor Thomas-55h/LJ (invitational)

Jana Riley-300

Savannah Jackson-55/300

Michael Arner-1600m

Sohmer Davis-300m

Michael Vinson-Shot Put

Makala Purifoy-HJ/TJ (invitational)

Nayome Shipp-HJ (invitational)

Alison Smith-HJ

Jaelen Black-55 Dash

Saturday: Bus Leaves at 5.

Zach Haines-4x8

Christian Jackson-4x8

Michael Arner-4x8

Jacob Jenkins-4x8

Jana Riley-500(invitational)

Xavier Jones-TJ

Paityn Walker*-1000

Cade Bills-4x2

Jordan Miller-4x2

Jordon Borders-4x2

Trevor Thomas- HJ (invitational)/55h

Delyn Palmer-4x2 alt

Jalen Black-4x2/55 dash

Savannah Jackson-55 dash

Team News

1 week ago @ 12:22PM

Va Showcase Schedule

Friday, January 17th

Running Events

9:00am: Facility Opens/Track Opens

11:30am: Coaches Meeting Day 1

2:30pm: Boys 1600m Run (Michael Arner)

1:45pm: Boys 55m Hurdles Prelims (Blocks for 1st 50 ranked athletes) (Trevor T)

2:30pm: Girls 55m Dash Prelims (Blocks for 1st 50 ranked athletes) (S. Jackson)

3:30pm: Boys 55m Dash Prelims (Blocks for 1st 50 ranked athletes) (Jaelen Black)

7:10pm: Girls 300m Dash (First 5 Sections w/ blocks) (Sohmer, Savannah, Jana)

 

Field Events


1:00pm:

Girls Triple Jump (Both pits) (Makala P.)

Boys Shot Put, (Mike Vinson)

Girls Unseeded High Jump (Ali Smith)
 

4:30pm:

Boys Invitational Long Jump (Trevor Thomas)

 

7:00pm:

Girls Invitational High Jump (Makala Purifoy, Nayome Shipp)

 

Saturday, January 18th

Running Events

7:00am: Facility Opens

7:30am: Track Opens

8:10am: Coaches Meeting --Day 2--(Coaches need to attend each day's meeting if an athlete is competing that day)

Running Events
 

8:00am-12:00pmRolling Schedule


11:00am: Boys 4x800m Relay Sections (C.Jackson, Z. Haines, M. Arner, J, Jenkins)

Completion of 4x8s until 11:55pm Track Oval Open for 4x200 exchange practice only

Opening Ceremony & National Anthem


Invitational Events

 

12:25pm: Boys 55m Hurdles Final (8) (Trevor T) Must qualify

12:30pm: Girls 55m Dash Final (8) (Savannah Jackson) Must qualify

12:35pm: Boys 55m Dash Final (8) (Jaelen Black) Must qualify

 

2:20pm: Girls Invitational 500m Dash *Top 5 Sections (J. Riley)

3:30pm: Boys 4x200m Relay (Borders, Black, Miller, Bills, Palmer)

4:05pm: Girls 1000m Run (Paityn Walker)

5:05pm: Boys 1000m Run (Christian Jackson)

 

Field Events

 

8:30am: Girls Shot Put (Micaiah Pearson)

9:00am: Boys Triple Jump (Both Pits) (Xavier Jones)

 

Team News

2 months ago @ 9:27AM

Link for remind

https://forgeathletics.org
Advertisement Advertisement